Zadnji vikend novembra, 24. in 25. 11., smo dijaki 2. A razreda in mentorici Helena Kregar in mag. Darja Silan preživeli na taboru študija okolja v Rakovem Škocjanu.

Na poti smo se ustavili v Postojni na Razstavi  EXPO Kras pri Postojnski jami, kjer smo spoznali zgodovino in nastanek krasa, kraških jam in posebej Postojnske jame. Nato smo nadaljevali potovanje v Rakov Škocjan. Tam so nas sprejeli v CŠOD Rak, kjer smo nadaljevali program. Po kratkem počitku in večerji smo začeli s predstavitvami naših ekoforenzičnih nalog, ki sta jih mentorici ocenjevali. Program smo končali ob 23h ter se odpravili spat. Naslednje jutro smo pozajtrkovali in nadaljevali s predstavitvami naših nalog.

Po kosilu smo si izmenjali mnenja o času, ki smo ga preživeli skupaj, in o tem, kaj smo se naučili iz predstavitev sošolcev. Okoli 17. ure smo odpravili proti Ljubljani.

Aljaž Kosič, 2. A

Že nekaj let zapored z dijaki pri predmetu študij okolja preživimo en vikend v CŠOD, da lahko poslušamo predstavitve krajših raziskovalnih nalog. Dijaki morajo svojo ekoforenzično nalogo posvetiti izbranemu problemu v svojem okolju, v mesecu oktobru izvajati meritve, jih interpretirati in jih, če je možno, urediti v dopis, ki ga naslovijo na institucijo, ki skrbi za okolje in prostor v občini ali v skupnosti.

Tudi letos je bil izbor raziskovanih problemov  izredno pester in nadaljevanju si ga lahko ogledate naslove nalog. Vsak dijak predstavi svoj raziskovalni problem z nastopom pred sošolci s ppt predstavitvijo, odda izdelano nalogo in odgovarja na vprašanja mentoric in sošolcev. Mentorici vidiva, da dijaki vložijo v to delo veliko svojega časa in ustvarjalnih moči, kar je zelo pomembno za njihovo znanje in samozavest.

Mag. Darja Silan, prof. biologije, Helena Kregar, prof. kemije

Stojanov, Vasil Pretok Gradaščice
Tomažič, Janez Živila in odpadki v gostinskem obratu
Zavodnik, Blaž Hrup letal ob letališču Jožeta Pučnika Ljubljana
Zemljarič, Vid Divja odlagališča v občini Brezovica.