V petek, 27. 9. 2024, je bila na sedežu KRKE, d. d. v Novem mestu sklepna slovesnost ob rezultatih razpisa za 54. Krkine nagrade v letu 2024. Dogodek je bila razdeljen na dva dela: na simpozij in slovesno podelitev nagrad in priznanj.

Dijaki GJP so med 11 izbranimi raziskovalnimi nalogami na simpoziju pred zbranim avditorijem raziskovalcev iz vse Slovenije in predstavniki različnih inštitutov predstavili dve raziskovalni nalogi. Simpozij je vodila in povezovala dr. Vida Škrabanja, Krka, d. d., Novo mesto.

Uvodno predstavitev na simpoziju je bila:

1. “Lasersko strukturiranje površine, prihodnost površinske obdelave”

Raziskovalca: Maks Lah, Maj Horvat, oba 3. A

Šolski mentor: Grega Celcar, prof. fiz.

Somentorja: Doc. dr. Peter Rodič – Inštitut Jožef Stefan in doc. dr. Matic Može – Fakulteta za strojništvo

Zaključna predstavitev na simpoziju:

• “Mikro- in nanoplastika v naših ustih?”

Raziskovalci: Sofija Povše, Anđela Malinić, obe 3. B in Primož Dornik, 3. A

Šolski mentorici: mag. Darja Silan, prof. biol., Lara Vertačnik, prof. kem

Somentor: dr. Andrej Kržan, Kemijski inštitut

Drugi del slovesnosti je bil namenjen podelitvi Krkinih nagrad in priznanj vsem dijakom raziskovalcem. Prejemniki letošnjih nagrad in priznanja iz GJP so:

Raziskovalec: Tevž Rus, 4. G

za raziskovalno nalogo z naslovom: “Optimiziranje lastnosti biološkega zdravila ansuvimab z uporabo pristopov računske kemije”

Šolska mentorica: Lara Vertačnik, prof. kem.

Somentorja: Sebastjan Kralj – Laboratorij za fizikalno kemijo in kemijsko termodinamiko UM FKKT in

doc. dr. Marko Jukič – Laboratorij za fizikalno kemijo in kemijsko termodinamiko UM FKKT

Raziskovalci: Sofija Povše, Anđela Malinić, obe 3. B in Primož Dornik, 3. A

za raziskovalno nalogo z naslovom: “Mikro- in nanoplastika v naših ustih?”

Šolski mentorici: mag. Darja Silan, prof. biol., Lara Vertačnik, prof. kem

Somentor: dr. Andrej Kržan, Kemijski inštitut

Raziskovalka: Mija Kapun, 3. A

za raziskovalno nalogo z naslovom: “Korozija magnezijevih zlitin: prednosti in slabosti”

Šolski mentor: Grega Celcar, prof. fiz

Somentor:  Doc. dr. Peter Rodič, prof. kem., Inštitut Jožef Stefan

Raziskovalca: Maks Lah, Maj Horvat, oba 3. A

za raziskovalno nalogo z naslovom: “Lasersko strukturiranje površine, prihodnost površinske obdelave”

Šolski mentor: Grega Celcar, prof. fiz.

Somentorja: Doc. dr. Peter Rodič – Inštitut Jožef Stefan in doc. dr. Matic Može – Fakulteta za strojništvo

• KRKINO PRIZNANJE:

Raziskovalca: Primož Dornik (3. A) in Anna Klochenko (4. D) – za raziskovalno nalogo z naslovom: Trajnostni material za lončke za enkratno uporabo”

Šolska mentorica: mag. Darja Silan

Zunanji mentor: doc. dr. Uroš Novak, profesor, raziskovalec na odseku za katalizo in reakcijko inžinerstvo. Kemijski inštitut

Iskrene čestitke vsem nagrajencem. Želimo vam veliko ustvarjalne energije in vztrajnosti tudi v prihodnje.

Fotogalerija 54. Krkinih nagrad za srednješolske raziskovalne naloge: https://www.krkinenagrade.si/o-krkinih-nagradah/kn-54-galerija/