V okviru projekta Jeziki štejejo naša gimnazija razpisuje natečaj za najboljši prispevek z naslovom Moja šola je prijazna vsem jezikom.

Spoštovane dijakinje, spoštovani dijaki,

o tem, da je znanje več jezikov prijetno in koristno, celo nujno, je že leta 1584 v predgovoru prve slovnice slovenskega jezika Zimske urice, napisane v latinščini, spregovoril Adam Bohorič:

»Kaj utegne namreč plemenitega duhá bolj veseliti, ko da zna svoje ali drugega mišljenje, pa naj že govori naj že piše, s primerno besedo (ki je zrcalo duše) in v prikladnem govornem slogu prikazovati oziroma prikazáno, rekel bi, na svoje oči gledati?«

Naj vas besede prvega slovenskega slovničarja navdihnejo in spodbudijo k razmišljanju o pomenu znanja več jezikov in o tem, kako nam znanje materinščine in tujih jezikov pomaga ne samo v našem vsakdanu, ampak tudi pri učenju novih jezikov. In kako vam pri tem lahko pomaga naša šola? Katere jezike ste že slišali med šolskimi stenami? Se jezikov učite samo med učnimi urami slovenščine, angleščine, nemščine, španščine, italijanščine in latinščine ali tudi med odmori, ko klepetate s svojimi sošolci ter prijatelji? Morda šola organizira dogodke, ko lahko vsaj za nekaj trenutkov pokukate v svet nekega povsem novega jezika, ki vam odpira vrata v novo kulturo in nove svetove? Kako naša šola spodbuja učenje več jezikov in razvija vašo večjezičnost ter celo raznojezičnost? Je naša šola torej prijazna vsem jezikom?

Prosimo, zaupajte nam svoje mnenje in napišite spis, esej, dramski prizor ali pa pesem.

Vaše izdelke pričakujemo do četrtka, 24. oktobra, 2019. Pošljite jih na e-naslov pia.lesnik@gjp.si in lara.stele@gjp.si ali jih izročite svoji profesorici ali profesorju jezika – kateri koli, kateremu koli!

Pa srečno! Good luck! Viel Glück! Sretno! Bonne chance! Buena suerte! Powodzenia! Удачи! 祝你好運! Buona fortuna! Semoga beruntung! Veel geluk! Pob lwc! Benediximus! Lycka till!

Lara Stele Šalamon, prof. slo.