Dijaki 3. letnikov Gimnazije Jožeta Plečnika Ljubljana smo se od 4. do 14. februarja 2025 udeležili francosko-slovenske izmenjave v čudovitem mestu Vichy, ki se nahaja v centralni Franciji v regiji Auvergna. Tam smo bivali pri francoskih dijakih gimnazije Albert Londres in spoznavali francosko kulturo, zgodovino, jezik in prehrano. Opazovali smo značilno vichyjsko arhitekturo art déco in art nouveau (v Sloveniji je to secesija), obiskali pa smo tudi njihove terme in opero.
Do Vichyja smo potovali z vlakom, da bi karseda varovali okolje. Večkrat smo prestopili in si tako lahko ogledali še druga evropska mesta. Ustavili smo se v Beljaku, Salzburgu in v Parizu, kjer smo preživeli dva čudovita dneva. Potovanje z vlakom je bila rahlo utrujajoča, a nepozabna izkušnja. Od Salzburga do Pariza ter nazaj grede smo se vozili tudi ponoči s spalnim vlakom, blizu kot prijatelji, a rahlo stisnjeni po kupejih.
Pia Leskovar, 3. D
Nekaj misli dijakov 3. D in 3. F o potovanju z vlakom:
Vlak nudi več možnosti za ogled mest, ki si jih sicer ne bi ogledali, če bi leteli z letalom. Tako sem lahko v Parizu poskusila francosko specialiteto foie gras, ogledali smo si umetniško četrt Montmartre in v živo občudovali Picassove umetnine v Pompidoujevem centru.
Potovanje mi je bilo super, posebna izkušnja, ki nam je ponudila mnogo ur druženja s prijatelji. Na letalu bi le dve uri posedali, tu pa smo imeli več kot 30 ur avanture z vlakom.
Vesel sem, da sem se lahko udeležil takšne izmenjave in tudi drugim priporočam takšno izkušnjo.
Potovanje je bilo dolgo, ampak bila pa je edinstvena izkušnja, ki je ne bom pozabila. Res pa je, da imam »poln kufer« prelaganja kovčkov (kufrov). Moje mišice rastejo, ker dvigujem kovčke celega svojega kupeja (= zaprt prostor v potniškem vagonu).
Kljub temu, da vožnja z vlakom traja dlje, omogoči človeku več svobode. Na vlaku lahko kadarkoli vstaneš in se sprehodiš ter pozdraviš prijatelje, ali pa greš na enega od več WC-jev. Če imaš nekoliko sreče, lahko pridobiš tudi svoj kupe.









