Skoči na glavno vsebino
+386 1 620 42 00 info@gjp.si

V izložbi Gimnazije Jožeta Plečnika Ljubljana se predstavlja slikarka Barbara Kastelec.

Razstavlja sliko z naslovom Trichia Dicipiens, eno od del iz cikla Sluzavci.

Barbara Kastelec (1976) je leta 2001 diplomirala iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani pri prof. Emeriku Bernardu, tri leta kasneje pa je na isti fakulteti pod mentorstvom prof. Gustava Gnamuša zaključila magistrski študij iz slikarstva. Od leta 2006 je zaposlena kot samostojna kulturna delavka, ki se poleg slikarstva ukvarja tudi z njegovim poučevanjem. Njen ustvarjalni opus obsega slikarstvo, ilustracijo, animacijo in video. V svojem umetniškem ustvarjanju raziskuje prehransko problematiko, tako z vidika prehranskih sistemov in oskrbe kot z vidika fenomenološkega doživljanja hrane skozi preplet podobe, okusa in spomina.

Kot razlaga umetnica, ji hrana »predstavlja vezni člen med našimi predniki in generacijami, ki prihajajo in ki bodo v veliki meri prisiljene vzgajati avtohtona semena in iskati nove načine za pridelavo hrane, saj bodo zaradi ekstremnih vremenskih razmer, živinoreje in gojenja monokultur marsikatere površine na našem planetu neprimerne za obdelavo.«

Barbaro Kastelec zanimata trajnostni vidik prehranjevanja in proizvodnje hrane kot pomembna vpliva na družbo in okolje. V zadnjih letih so pogost motiv njenega slikarstva kvasovke, plesni in t. i. sluzavci, ki je ne zanimajo zgolj zaradi raznovrstne biološke strukture, temveč z vidika »ustvarjalne destrukcije«. Prav ti mikroorganizmi aktivno posegajo v življenja večjih organizmov in tako postajajo del mozaika makrokozmosa, v katerega smo vpeti ljudje, rastline in živali. Sluzavci so slikarko navdušili zaradi izjemnih zmožnosti prilagoditve in svojstvene socialne inteligence, ki jim v zahtevnih okoliščinah omogoča preživetje. Ti enoceličarji na dnu prehranjevalne verige se hranijo z odmrlimi rastlinskimi, živalskimi celicami, bakterijami in virusi ter tako čistijo zemljo, da omogočijo rast novim rastlinam, hkrati pa so se v primeru pomanjkanja hrane zmožni medsebojno obveščati, povezovati in poiskati pot do nje. Okrogla platna, ki spominjajo na lečo mikroskopa oz. petrijevko, prikazujejo slikoviti svet teh čudežnih mikroorganizmov, ki s svojim preživetvenim instiktom, predvsem pa s kolektivnim delovanjem, lahko postanejo zgled tudi za človeštvo v stanju krize.

E-naslov: barbarakastelec@gmail.com

Spletna stran: www.barbarakastelec.com

Dostopnost