26. septembra praznujemo evropski dan jezikov, ki nas vabi, da razmislimo o pomenu materinščine ter kulturne širine, ki nam jo daje znanje katerega koli drugega jezika. Letos je evropski dan jezikov na naši gimnaziji potekal v dveh delih. 26. 9. smo imeli okroglo mizo Slovenščina ni ena, »sLOVEnščin« je … ∞!, na kateri so dijaki 2., 3. in 4. letnikov pod mentorstvom prof. Lare Stele Šalamon razpravljali o slovenščini kot materinščini in učnem, uradnem in državnem jeziku. Posebna gostja okrogle mize je bila dr. Marijanca Ajša Vižintin z Inštituta za slovensko izseljenstvo in migracije pri ZRC SAZU. Na okrogli mizi so bili prisotni dijaki naše gimnazije, med njimi pa sta bili tudi dijakinji, ki prihajata iz Rusije, zato je bila debata še toliko bolj zanimiva. Pripovedovali  sta, kako sta se naučili slovenskega jezika in kako sta  se prilagodili novemu okolju. Naša posebna gostja je spregovorila o tem, da sicer angleščina prevladuje v svetu,  a da je zelo dobro znati veliko različnih jezikov, da se človek lažje znajde, da med jeziki obstaja veliko podobnosti in, kar je najpomembnejše, da naša slovenščina ni ogrožena. Dijaki so povedali, da imajo zelo radi jezike, tako angleščino kot francoščino, španščino in vse druge jezike, s katerimi se spoznavajo tako v šoli kot izven nje.

V petek, 28. 9. 2018, je na šoli potekala izmenjevalnica besed, kjer so dijaki pred zbornico predstavili različne jezike in tako delili znanje z ostalimi dijaki in profesorji. Tako smo lahko videli stojnico z ruščino, romunščino, portugalščino, kitajščino, korejščino, francoščino, makedonščino, italijanščino, indonezijščino in idrijskim narečjem.  Za konec je v učilnici 26 potekal koncert ob zaključku evropskega dneva jezikov. Na prireditvi se je predstavil šolski zbor pod taktrirko Marte Movrin, ki je zapel pesmi v različnih jezikih. Po koncu koncerta je bilo na šolski terasi še kratko druženje ob hrani iz različnih delov sveta.

Anastasija Peulić, 3. B

Fotografije so prispevali: Ana Sušin (2. B), Anastasija Peulić, Valentina Ana Gržina in Val Bauer (3. B)